Пятница, 20.06.2025, 15:02
Мой сайт
Главная » 2014 » Июнь » 8 » Кого як і защо покарали воланд і його свита. «Майстер і Маргарита»
11:56

Кого як і защо покарали воланд і його свита. «Майстер і Маргарита»





кого як і защо покарали воланд і його свита
Тема. Твір Михайла Булгаков «Майстер і Маргарита» — роман-міф. Трансформація міфічних мотивів; поєд­нання реальності та фантастики Мета: допомогти учням осмислити ідейно-художні осо­бливості твору, новаторський підхід письменника до вирішення філософсько-етичних проблем; розвивати навички аналізу художнього твору, художніх образів, усне мовлення, уміння виділяти головне й деталі, ви­словлювати свої враження та думки, обґрунтовувати їх; виховувати прагнення до добра й гуманізму. Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстративні матеріали до нього, таблиці до характеристики образів твору. Тип уроку: формування вмінь і навичок.

^ ХІД УРОКУ

I. Мотивація навчальної діяльності учнів

Учитель. «Таємниця життя незбагненна, але ми не можемо відмовитися від спокуси все ж таки пізнати її та зрозуміти», — пи­сав Й. В. Ґете. Таємниці життя та художньої творчості М. Булгако-ва ми й намагатимемося пізнати на сьогоднішньому уроці.

^ II. Оголошення теми й мети уроку

III. Формування вмінь і навичок

1. Вирішення проблемного питання

Який жанр твору М. Булгакова «Майстер і Маргарита»?

^ Очікувана відповідь

У романі поєднано історію, філософію, сатиру, що зумовило його поліфонію. У ньому є риси детектива, психологічного, філо­софського, історичного, любовного, авантюрного роману.

^ 2. Слово вчителя

— Роман «Майстер і Маргарита» настільки складний і неор­динарний, що літературознавці донині не можуть визначити точно ні його жанр, ні головного героя. Дають нази: роман-доля, роман-заповіт, роман-міф (Б. Гаспаров). Одні вважають головним героєм твору майстра (/. Виноградов), другі — Івана Бездомного (/. Палієвський), треті — Воланда (М. Дунаєвський).

/ семестр. Із літератури першої половини XX ст.

75

Сюжет роману «Майстер і Маргарита» не новий. Але біблійні мотиви набувають у Булгакова нових рис: персонажі наділені зем­ними характерами та вирішують земні проблеми.

Наведіть приклади «заземлення» біблійних героїв. (Головний
біль Понлгія Пилата, спрага Єшуа та ін.)


^ 3. Евристична бесіда за змістом
«єршалаїмської» частини роману


  • Чому заарештували Єшуа? (Виступав проти старої віри.)

  • Як змінюється ставлення Понтія Пилата до в'язня? (Від на­смішки до шанобливого ставлення, від катувань до спро­би врятувати)

  • Чому прокуратор, який уже збирався відпустити Єшуа, усе ж таки не робить цього? (Не має права як прокуратор проба­чити філософу його висловлювання про владу, оскільки трима­ється за посаду й боїться за своє життя.)

  • Чому первосвященик Каїфа вваясає Єшуа більш небезпечним злочинцем, ніж Вар-раввана? (Його проповіді загострили соці­альну обстановку, спрямовані проти старої віри, що може при­звести до повстання народу.)

  • Хто з близьких по духу людей знаходиться поруч із Єшуа під час його страти? (Левій Матвій)

  • Яка доля Юди? Чому з ним так учинили? (За наказом Понтія Пилата його вбито спроба виправдатися перед Єшуа.)

  • Який моральний шлях проходить Понтій Пилат на сторінках роману? (Від боягузства і зради до каяття)

^ 4. Характеристика образів роману

Коментар. Хоч Булгаковському Єшуа і притаманні деякі риси Месії, та він більше схожий на Сина Людського, а не Сина Божого. Людські його риси рельєфно проявляються, зокрема, у сцені допи­ту. Цей мандрівний філософ проповідує моральний закон Добра. Він ні на йоту не відступає від своїх переконань і нехтує брехнею, щоб урятуватись: не розуміє чи не бажає розуміти натяків проку­ратора. І навіть за мить до страти, коли йому, спраглому, піднесли до рота мокру губку, він сповідує цей закон: відмовляється від цієї милості на користь засудженого сусіда, який так само потерпав від спраги.

Головним антагоністом Єшуа є Понтій Пилат: носій абсолютно­го добра, вічних істин і зневірений у моральних цінностях охоро­нець державного порядку, влади. Головним свідченням духовної величі Єшуа є його безкомпромісність в обстоюванні вищої істини.

^ 76

Усі уроки світової літератури. 11 клас


Пилат зазнає моральної поразки, капітулює перед страхом за своє життя. За хибний моральний вибір Пилат упродовж тисячоліть розплачується муками совісті. Прокуратор бажав іти поруч із Єшуа місячною доріжкою. І тільки після двох тисяч років каяття перед Пилатом проліг довгоочікуваний шлях — дорога до світла. Місяч­не сяйво в Булгакова є символом Істини, вічного духовного життя.

Іншою протилежністю Єшуа є Воланд. Якщо Мефістофель із «Фауста» Ґете є втіленням зла, усесильним, як Бог, то Воланд має на меті відновлення справедливості, хоче довести, що зло й добро тісно переплітаються, ось тільки зло неминуче карається.

Булгаковський Воланд не сіє зло, а викриває його. Жорстоки­ми, але водночас справедливими наказами та вчинками він віднов­лює рівновагу між добром і злом. Зло в романі — не витівки Сатани. Відповідальність за несправедливість автор покладає на людину. Каральна сила, яку втілюють Воланд та його почет, діє вибірково й осмислено. «Воланд — це перший диявол у світовій літературі, який карає за недотримання заповідей Христа», — пише В. Соко­лов у «Булгаківській енциклопедії».

До речі, у Старому Заповіті Біблії Сатана також не ворог Бога, як у Новому Заповіті, а земне божественне правосуддя. У житті часто Сатана криється в нас самих, і від нас залежить, який вибір зробити, яким шляхом піти.

^ 5. Складання порівняльної «анкети» Єшуа та Воланда




«Я не маю постійної оселі» «Я? Ніде»

Критерій

Ім'я

Портрет

Вік

Національ­ність

Місце про­живання

Єшуа

Єшуа, Ґа-Ноцрі з Гамали

«Під лівим оком <...> си­нець. У кутику рота — сад-но із закипілою кров'ю»

27 років

«Мені казали, що мій батько був сирієць»

Воланд

«Воланд, Мефістофель, Сата­на, Асмодей, Вельзевул, Дия­вол — утім, як вам завгодно»

«Рот якись кривий... Праве око чорне, ліве чомусь зелене«

«На вигляд років сорок із га­ком». «А взагалі — я вічний»

«Я? Мабуть, німець... Або ан­глієць? Поляк? Француз?»


Рідня

«Не маю нікого. Я один на «Один, один, я завжди один» світі»

/ семестр. Із літератури першої половини XX ст.

77



Критерій

Єшуа

Воланд

Якими мо­вами володіє

Арамейською, грецькою, латиною

«Я взагалі поліглот і знаю силу-силенну мов»

Заняття

«Я мандрую з міста до міста»

«Мені, як мандрівникові, усе дуже цікаво»

Думки про головне зло людської особистості

Сказав Пилатові: «Біда в тому, що ти надто за­мкнений й остаточно втра­тив віру в людей. Адже не можна, погодься, вмістити всю свою прихильність у собаку. Твоє життя збід­нене, ігемоне»

«Щось недобре таїться в чо­ловіках, що уникають ігор, вина, чарівних жінок, за­стільної бесіди. Такі люди або тяжко хворі, або потай не­навидять оточуючих»

Висновки. У Єшуа та Воланд а багато спільного. Це свідчить про те, що добро і зло переплітаються. Диявол у романі Булгакова бо­реться із людськими вадами і стає завзятим адвокатом людей.

Письменник творить свій міф, трансформуючи, переосмислю­ючи біблійні легенди, літературні джерела і власне розуміння ві­чних істин.

^ 6. Визначення реального й фантастичного в романі «Майстер і Маргарита»

Реальне

Фантастичне

Життя, побут москвичів 1930-х ро­ків; риси їхніх характерів, «квар­тирне питання» та ін.

Поява Воланда і його почту, їхні витівки в Москві; розмова Пилата й Єшуа на місячній доріжці та ін.

^ IV. Домашнє завдання

Повторити зміст розділів «московської» частини роману. Умі­ти характеризувати героїв та ситуації. Підготувати інсценівки (з «московської частини).

^ V. Підсумки уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Продовжте речення: • Проблеми роману «Майстер і Маргарита» близькі нашому ча­сові тим...

^ 78

Усі уроки світової літератури. 11 клас

УРОК №18

Тема. Сатиричне змалювання радянських обивателів і функ­ціонерів Москви 30-х років XX ст. у романі М. Булгако-ва «Майстер і Маргарита». Іронія і гротеск у картинах зіткнення демонічних сил із московською дійсністю Мета: допомогти учням усвідомити майстерність письмен­ника в художньо-психологічному осмисленні сучасної йому дійсності; розвивати навички аналізу художньо­го твору, його образів і явищ, зіставлення із сучасніс­тю, висловлення своїх думок; виховувати прагнення до самопізнання та самовдосконалення. Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстративні матеріали. Тип уроку: формування вмінь і навичок.

^ ХІД УРОКУ

I. Мотивація навчальної діяльності учнів

Учитель. У Біблії визначається сім смертних гріхів людини: заздрість, жадібність, блуд (розбещеність), ненажерливість, гор­довитість, зневіра, гнівливість. М. Булгаков у романі намагається виявити в героїв духовну опору, яка допомагає їм протистояти спо­кусі, гріху. Та не завжди людина може вивищитися над сірою по­всякденністю, рутиною, а тому з'являється перед нами у своїй мо­ральній голизні, перетворюється на істоту другого сорту, точніше сказати, «другоїсвіжості».

Приголомшлива за своєю глибиною й силою людська драма роз­гортається на фоні легковажного життя сучасних авторові героїв роману. І відчуття фантасмагорії виникає не стільки через присут­ність Воланда, скільки через людську неповноцінність, безглуз­дість існування всіх цих берліозів, босих, лиходєєвих та ін. Про це — на уроці.

^ II. Оголошення теми й мети уроку

III. Формування вмінь і навичок учнів

  1. Перегляд інсценівок (діалоги Сокова і Воланда, Воланда і Фагота-Коров'єва під час сеансу чорної магії та ін.)

  2. Евристична бесіда

(За бажанням, учитель може організувати роботу в групах.)

/ семестр. Із літератури першої половини XX ст.

79

  • 3 якою метою Воланд прибув до Москви? (Подивитися, як змі­нилися люди за 300 років, і відновити справедливість.)

  • Яких висновків дійшов Воланд? (Люди не змінилися, їх ще біль­ше зіпсувало «квартирне питання».)

Кого, як і за що покарали Воланд і його почет?
(Директора вар'єте Степана Лиходєєва викидають із Мо­
скви в Ялту, звідки він, натерпівшись страху, через кілька днів
повертається. А гріхів у нього купа: «...Взагалі вони,
доповідає
Коров'єв, говорячи про Степана в множині,
останнім часом
страшенно свинячать. Пиячать, вступають у зв'язки із жінка­
ми, використовуючи свій стан, ні чорта не роблять, та й робити
нічого не можуть, тому що нічого не розуміють у тому, що їм до­
ручено. Начальству замилюють очі.


^ Машину даремно ганяє службову! наябедничав і кіт».

Великого театрального начальника Семплеярова, у якого такі ж пороки, як і в Стьопи, покарано сімейним скандалом і звільнен­ням із роботи. Хоча потім він знову потрапляє на таке ж «тепле містечко» завідувача грибозаготівельним пунктом.

Дістається, але, без важких наслідків, від нечистої сили й Ни-канору Івановичу, який із валютою дійсно не грається, але хабарі все ж таки бере; і дядечкові Берліоза Поплавському, який націлив­ся на московську квартиру племінника, і керівникам Комісії з ви­довищ, типовим бюрократам і неробам.

Але дуже суворі покарання чекають чомусь на тих, у кого, на перший погляд, незначні вади. Майстер визначає їх так: людина без сюрпризу всередині, або людина без фантазії.

Фінансовому директорові вар'єте Римському, який намагався знайти «звичайні пояснення явищ незвичайних» асистенти Во-ланда влаштовують таку сцену жахів, що той за кілька хвилин перетворюється на сивого старого з головою, що постійно смика­ється.

^ На буфетника вар'єте, який торгував несвіжою рибою, Во­ланд насилає страшну хворобу, говорячи, що «свіжість буває лише одна перша, вона ж і остання». Але карає його не за нечесність, а за патологічну жадібність, скупердяйство.

Та найбільшого покарання зазнає голова МАСОЛІТу Берліоз, який потрапив під трамвай. Під час похорону зникає його голова, і печальна подія перетворюється на фарс. Урешті-решт, Воланд перетворює голову Берліоза на чашу для пиття. Чому так? Бер­ліоз, начитана, освічена людина, письменник, ні в що не вірить. Якщо є щось незрозуміле для нього, він відбувається фразою: «Цьо­го не може бути». Але найбільший його гріх у тому, що він привчає

80

^ Усі уроки світової літератури. 11 клас

до бездуховності інших, зокрема молодого неосвіченого поета Іва­на Бездомного.)

  • Як Воланд і його почет потішилися над московською публікою? {Влаштували «грошовий дощ», «магазин модного одягу»)

  • Які риси людей при цьому виявилися?

  • Як реагував «вищий московський світ», «бомонд» на різні не­щастя з іншими людьми, навіть тими, перед якими вони раніше плазували? {Спочатку дивувалися, жахалися, через кілька хви­лин усе забували й поверталися до своїх справ, виявивши байду­жість та безсердечність; не на життя, а на смерть боролися за право на квартиру Берліоза.)

  • Які прикмети дійсності 1930-х років проступають у творі М. Булгакова? {Згадка про Соловки, «нехороша квартира», з якої безслідно зникають люди; вияви «пильності» щодо іно­земців імовірних шпигунів; доноси та ін.)

Учитель. Сатира, іноді дуже їдка, вихлюпується на «москов­ських» сторінках роману. Маестро Воланд офіційно проводить се­анси чорної та білої магії на сцені, але половина вистави — поза сценою. Чому? Тому що забагато «об'єктів» для вистави в Москві розвелося. Люди забули про своє справжнє призначення, і тому до них прийшов Воланд.

М. Булгаков широко використовує іронію та гротеск, точно під­мічає і змальовує психологічні особливості обивателів, передбача­ючи їхню реакцію на події та вчинки. І це свідчить про велику май­стерність, геніальність письменника.

^ 3. Розв'язання проблемного питання

Як ви думаєте, чи змінилися люди з часів Булгакова? Доведіть
свою думку.

IV. Домашнє завдання

Переглянути сторінки роману, присвячені майстру й Маргари-ті.

Уміти аналізувати образи, явища та ситуації. Висловлювати свої враження і думки.

^ V. Підсумки уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Продовжте речення:

  • Найсмішнішим у «московських» сценах мені здалося...

  • Не лише сміх, але й сум викликають у романі епізоди...

/ семестр. Із літератури першої половини XX ст.

81


УРОК №19



Источник: skaz.com.ua
Просмотров: 15846 | Добавил: angage | Рейтинг: 2.5/2
Всего комментариев: 0
Форма входа
Поиск
Календарь
«  Июнь 2014  »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Архив записей
Наш опрос
Оцените мой сайт
Всего ответов: 10
Мини-чат
Друзья сайта
  • Официальный блог
  • Сообщество uCoz
  • FAQ по системе
  • Инструкции для uCoz
  • Статистика

    Онлайн всего: 1
    Гостей: 1
    Пользователей: 0